Strokovna praksa študenta pomeni njegovo vključitev v :
(i) pridelavo in predelavo hrane na kmetijah, kmetijskih in živilskih obratih,
(ii) podjetja z aktivnostmi ter dejavnostmi povezanimi s kmetijstvom, pridelavo hrane in okoljem,
(iii) zasebne in javne organizacije na področju svetovanja v kmetijstvu, pridelave in predelave hrane, tehnologijah v kmetijstvu, varstvu rastlin in okolja, ohranjanja krajine, načrtovanju delovnih procesov itn.
Študent ima na kmetijskem obratu, v podjetju ali organizaciji delovnega mentorja, ki skrbi za ustrezno strokovnost prakse.
Študent po zaključeni praksi mora napisati dnevnik o opravljeni praksi, ki ga potrdita delovni mentor s kmetijskega obrata ali podjetja ter mentor z visokošolske ustanove, ki izvaja študijski program Agronomija ali Hortikultura MSc.
Dnevnik mora biti napisan v skladu z Navodili za pisanje dnevnika in Navodili za pripravo zaključnih pisnih izdelkov na Biotehniški fakulteti UL.
Podrahljalniki, plugi za globoko oranje, prekopalniki. Stroji za osnovno obdelavo – pripravo tal za sajenje večletnih kultur.
Stroji za oskrbo in nego zatravljenih ali obdelovalnih površin, polagalci folije in namakalnih cevi.
Stroji za kemično varstvo rastlin v intenzivnih nasadih za prostorsko nanašanje - pršilniki.
Stroji za mehansko nego in zaščito rastlin v vrtnarstvu, kot so: okopalniki, česala, razne izvedbe žičnih in kotalnih bran.
Pri vseh naštetih kmetijskih strojih je poudarek na specifični uporabi stroja pri določeni tehnologiji v hortikulturi, njegova storilnost in primernost uporabe.
Gojenje manj znanih zelenjadnic iz skupine trajnic: pridelava hrena, rabarbare, kardija, morskega pustoljuba.
Tehnologije gojenja znanih dišavnic: pri tem so mišljene dišavnice, ki jih uporabljamo sveže v kulinariki kot npr. bazilika, drobnjak, rukvica, vrtna kreša.., kjer se zelo uveljavlja gojenje v lončkih preko celega leta.
Gojenje manj znanih enoletnih zelenjadnic: črni koren, zimski luk, sladki krompir, listnati ohrovt, listnati kitajski kapus, belušna zelena, stebelna solata...
Različni načini gojenja kalčkov: kreše, soje, redkvic...
Predstavitve seminarskih nalog: vsak slušatelj bo pripravil in predstavil seminarsko nalogo kjer bo predstavil eno manj znanih vrtnin ali specifično tehnologijo gojenja.
Odvisnost kakovosti grozdja od tehnoloških sistemov v vinogradu in od okoljskih dejavnikov (tla, klima). Mehanska in kemična zgradba grozdja, sortne variabilnosti in posebnosti.
Tehnološka in mikrobna determinacija dozorevanja grozdja, alkoholna fermentacija in biološki razkis.
Vinska klet – oprema in organizacija dela.
Predelava grozdja in tehnologija procesiranja mošta.
Senzorična analiza in degustacija vina – vino v svetu in pri nas.
Vino in hrana, francoski paradoks.